top of page

Kaksi osaamismerkkiä tekeillä

Olemme muotoilleet kahta uutta osaamismerkkiä, joista toivomme kommentteja loka-marraskuussa ennen niiden julkistamista.

1- Työelämän digiohjaaja / Digityöpaikkaohjaaja

Kuvaan: opiskelija ja työpaikkaohjaaja työpaikalla, opettaja koululla

Avainsanat: työelämässä oppiminen, digituki, aikaan ja paikkaan sitomaton oppiminen

Merkin haltija:

- sopii ennen työelämässä oppimisen alkamista opettajan ja opiskelijan kanssa, mitä ja milloin opiskelija kirjaa omaan digiportfolioonsa, miten sisältö tarkistetaan ja miten työpaikkakäyntejä ja/tai arviointikeskusteluja voidaan tehdä myös videopuheluiden avulla - ohjaa opiskelijaa työpaikan toimintaohjeiden mukaiseen työtä häiritsemättömään digivälineiden käyttöön - edistää opiskelijan ammatissa toimimisessa tarvittavan tietoperustan kehittymistä käytännön työskentelyn yhteydessä - ohjaa opiskelijaa ammattialan tiedon lähteille - ohjaa opiskelijaa kirjaamaan digiportfolionsa asioita, jotka eivät loukkaa tekijänoikeuksia tai salassapitosääntöjä tai vaaranna asiakas- yritysturvallisuutta. - tukee työpaikkansa muuta henkilöstöä digivälineiden käytössä työelämässä oppimisen tukena

2- Digiportfolio osaamisen osoittamisessa

Kuvaan: opiskelijan digiportfolio, jossa ammatillista sisältöä

Avainsanat: osaamisen osoittaminen, digiportfolio

Merkin haltija osaa:

- ohjata opiskelijaa dokumentoimaan osaamistaan siten, että digiportfoliota voi käyttää osaamisen osoittamisessa

- perehdyttää työpaikkaohjaajaa ja työelämän arvioijaa digiportfolion käytössä osaamisen arvionnissa

- arvioida osaamista digiportfolioon dokumentoidun tiedon perusteella.

Päivitetty 25.10.2019 Digityöpaikkaohjaajan merkkiin muokatut osaamiset.

Liittyvät artikkelit
Uusimmat artikkelit
Arkisto
Avainsanat
No tags yet.
Seuraa
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page